$ DOLAR → Alış: 3,96 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,65 / Satış: 4,67

7 Adımda İzmir’den Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

7 Adımda İzmir’den Schengen Vizesi Nasıl Alınır?
  • 18.11.2015
  • 8.209 kez okundu

Yılbaşı geliyor, yurtdışı seyahatlerinde, özellikle Avrupa’nın kış turizmi destinasyonlarında yoğunluk yaşanıyor. Yurtdışı seyahatlerinde hazırlığın en önemli aşaması da vize başvuruları. Uluslararası Adnan Menderes Havaalanı ve İzmir Limanı gibi diğer turizm ve ulaşım olanakları ile İzmir ülkenin dünyaya açılan kapılarından birisi ve vize başvuru işlemlerinin çok yoğun olduğu bir şehir.

Avrupa Birliği’nin ortak vize rejimi olan Schengen, birlik üyesiolan ülkelerin vatandaşlarına serbest dolaşım hakkı sağlamakta, Schengen alanı dışından gelecek ziyaretçilerin kabulünü ise belli standartlara bağlıyor. Avrupa ülkelerinin hemen hepsinin konsolosluklarının bulunduğu İzmir sadece İzmirliler için değil tüm Ege ve Akdeniz bölgesi hatta İç Anadolu’nun bir kısmı için de bir vize başvuru merkezi haline gelmiş durumda.

Siz okuyucularımız için İzmir’den nasıl kolayca Schengen vizesi alabileceğinizi ve bu konuda yardım alabileceğiniz güvenilir kuruluşları bir yazıda sizlerle buluşturmak istedik. İşte vize başvurunuzda dikkat etmeniz gerekenler.

1. Schengen başvurunuzu hangi ülkeye yapacağınızı belirleyin
Schengen vizesinin en önemli özelliklerinden birisi herhangi bir üye ülkeden alınan vizenin diğer Avrupa ülkelerinde de geçerli sayılması. Dolayısıyla ziyaretçiler hangi ülkenin dış temsilcilikleri daha kolay Schengen vizesi veriyorsa vize işlemlerini o ülkede gerçekleştirmeye eğilimli. Standartlar hemen hemen aynı olsa da bazı ülke temsilcilikleri vize başvuru sürecini daha hızlı sonuçlandırabiliyor. Ancak bu noktada dikkat edilmeyen konular sonraki vize başvurularında kişinin işini zorlaştırabiliyor.

Eğer birden fazla Avrupa ülkesine giriş yapacaksanız vizeyi en uzun süre kalacağınız Schengenüyesi ülkeden almak en doğrusu. İlk girişinizi Schengen vizenizi aldığınız ülkeye yapmak, diğer ülkelere bu girişten sonra geçmek da lehinize olacaktır. Örneğin Schengen vizenizi İtalya’dan aldıysanız, İtalya vizesi ile ilk önce İtalya’ya değil de bir başka Schengen üyesi ülke olan Avusturya’ya giderseniz girişte sorun yaşama ihtimaliniz bulunabilir. İlk önce İtalya’ya giriş yapıp oradan diğer ülkelere geçerseniz hiç bir sorun yaşamazsınız.

2. Gerekli belgeleri iyice öğrenin
Schengen vizesi başvuru işlemlerinde en önemli husus evraklar düzenlemesidir. Evrakları doğru şekilde hazırlanmış, başvuru formu tüm detaylarıyla doldurulmuş, eksiksiz bir başvuru sahibi yasalara ve kurallara aykırı bir durumu olmadığı sürece vize başvurusu çok büyük ihtimalle olumlu sonuçlanır. Evraklarınızda en ufak bir eksik ya da hata olduğu durumda ise vizenizin onaylanma şansını kaybedebilmeniz mümkün.

Vize başvurusu için çalışma, öğrencilik, emeklilik vb durumunuza göre hangi belgeler istendiğini iyice öğrenin ve bu belgeleri zamanında toplamaya başlayın. Başvuru formlarını eksiksiz ve doğru şekilde doldurun. Pasaportunuzun geçerlilik tarihinin yeterli olduğundan emin olun.

3. Vize randevunuzu alın
Vize başvuru süreciniz vize randevusu aldığınızda başlamış olur. Randevu tarihini gidiş tarihinden en azından 15 gün öncesine almanız gerekmekte. Bu duruma özellikle resmi tatil ve bayram zamanlarında dikkat etmekte fayda var. Randevu tarihlerinin haftalarca önceden dolması önemli sorunlara neden olabiliyor. Bu yüzden yılbaşını yurt dışında kutlamak istiyorsanız, başvurunuz için acele etmeye başlasanız iyi olur.

Vize başvurunuzu gideceğiniz ülkeye ziyaretinizden en geç 15 gün, en erken 90 gün önce başlatmanız gerekiyor. Başvurunuzu geç yapmanız siz vizenizin çıkmasını beklerken uçak ve konaklama rezervasyonlarınızın yanmasına neden olabilir. “Rezervasyonu vize çıkınca yaparım” deme şansınız artık yok çünkü uçak bileti (ya da feribot, gemi bileti) ve nerede kalacağınıza dair kanıtlayıcı belgeler vize başvurunuzun en önemli parçaları.

4. Belgelerinizde eksik olmasın
Vize başvuru dosyasını hazırlamanın en kritik noktası evrakların ve dilekçelerin eksiksiz ve hatasız hazırlanmasıdır. İnternette gerekli evrak listesi adı altında birçok liste bulunuyor ancak başvuru dosyasının kişinin kendisine özel olması gerektiğini unutmayın. Bu genel geçer belgeler dışından kendinizi tarafsız bir gözle düşünün, size özel hazırlamanız gereken evrakların neler olabileceğini düşünüp bunları eklemeyi unutmayın.

5. Sizin adınıza başkalarının hazırlaması gereken belgeler varsa bunları talep edin
Ticari amaçla ya da eğitim nedeniyle vize başvurusu yapacaksanız sizden davetiye ve benzeri kanıtlayıcı belgeler istenebilir. Örnek olarak; çalıştığınız firma yabancı bir firma ile iş ortaklığı yapıyorsa ve siz bu firmanın daveti ile görüşmek için görevlendirildiyseniz bu firmadan adınıza düzenlenen, pasaport numaranız gibi birçok özel bilginizi de içeren bir davetiye almanız gerekir. Yurt dışına eğitim için gidiyorsanız kabul edildiğiniz okul / kurs / program tarafınıza davetiye göndermelidir. Ya da hala öğrenciyseniz başvuru için şahsi evraklarınız yetersiz gelecektir. Kendinizesponsor olacak bir aile büyüğünün evraklarını hazırlaması gerekecektir. Sizin başvurunuz için başkalarının hazırlaması gereken bu tip evrakları zamanında talep edin ve başvurunuzda sunduğunuzdan emin olun.

6. Seyahat sağlık sigortası yaptırın
En az 30 bin euro teminat kapsamı olan bir seyahat sağlık sigortası yaptırmanız Schengen vizesi için zorunludur. Yaptırdığınız sigortanın diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelerde de geçerli olması ve talep ettiğiniz vize süresinin tamamını kapsaması şartı aranmaktadır. Seyahat sağlık sigortası, ziyaretçilerin seyahatleri esnasında meydana gelebilecek her türlü sağlık sorunları, kazalar ve sakatlanma gibi problemlerinin yaratacağı masrafları karşılama amaçlıdır.

Sigorta yaptırırken sigortanın kapsamına dikkat etmeyi sakın unutmayın. Umarız başınıza tatsız hiç bir olay gelmez. Ancak başka bir ülkede başınıza bir şey gelir ve problem yaşarsanız yaptırdığınız sigortanın sizi yarı yolda bırakmayacağından emin olun.

7. Tüm rezervasyonlarınızı eksiksiz yapın
Vize başvurusu yaparken verilmesi gereken belgelerin en önemlisi seyahatinizi kanıtlayıcı belgelerdir. Geçerli uçak bileti ve otel rezervasyonu yaptırmanız gerekmektedir. Artık çoğu konsolosluk başvurularda booking gibi rezervasyon sitelerinden yapılmış sahte rezervasyonları kabul etmemektedir, başvuru öncesinde bunu göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Kış aylarında pek çok kişinin olduğu gibi İzmir ve Egelilerin de gözdelerinden birisi Avusturya seyahati. Avusturya vizesi danışmanlık firmaları aracılığı ile kolayca alınabiliyor. Kayak tesisleri, noel pazarları, Alp dağları arasındaki tarihi mimarisi ile etkileyici şehir ve kasabaları, Viyana kafeleri ile Avusturya bir kış masalı gibi. Akdeniz’in güzel ülkesi İtalya da yılbaşını yurtdışında geçirmek isteyen kişiler için de en popüler seçeneklerden birisi halini almış durumda.

Bonus: Bir vize danışmanlık firmasından yardım alın
Schengen vize başvurusu çok zaman alıcı ve yorucu olabiliyor. Başvuru işleminizi en kolay ve güvenilir şekilde yaparak vizenizi sorunsuzca almak için bir vize şirketi ile çalışmayı düşünebilirsiniz. Profesyonel olarak başvuru işlemlerini yürüten bu firmalar başvuru dosyasını en doğru ve hızlı şekilde hazırlamaktan, sizin adınıza başvuru işlemini yapmaya kadar tüm adımları sizin yerinize gerçekleştirebilmektedirler. İyi bir İzmir vize danışmanlık firması ile çalışmak bu noktada çok önemlidir. Babürşah Vize şirketi tecrübesi ile bölgenin bu konuda kendisini kanıtlamış kuruluşlarından.

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ